Najlepszy okap kuchenny?
Pomożemy Ci go znaleźć!

Okapy są przydatne, oczywiście – filtrują powietrze w naszych kuchniach, oczyszczają je z tłuszczu i dymu, odświeżają i usuwają nieprzyjemne zapachy. Ale to nie wszystko: okapy mogą również stanowić unikalny przejaw stylu, odważne wyrażenie tego, jaki jest wystrój Twojej kuchni.

Ten zwięzły kurs kupna okapów pomoże Ci z podstawowymi zagadnieniamii, które należy znać przed dokonaniem zakupu.

Zaczynamy!

1. Wybierz swój styl

Istnieje wiele różnych typów okapów kuchennych, a każdy z nich ma unikalny wygląd, styl i funkcjonalność.

Wybór zależy od wielu czynników: miejsca dostępnego w kuchni, cech, których wymagasz i wyglądu, jaki Ci odpowiada.

Oto główne typy okapów, których zakup będziesz prawdopodobnie rozważać:

Okapy kominowe

Okapy kominowe, dzięki swojej konstrukcji, posiadają wyróżniający wygląd, dzięki czemu można je swobodnie ulokować pomiędzy szafkami, nie pod lub za nimi.

Okapy do zabudowy

Jeśli wolisz coś, co będzie pasować do obecnych już szafek, zintegrowane okapy to dobra decyzja. Są dostępne w standardowych rozmiarach i bez problemu uda się znaleźć model, który będzie pasował.

Okapy podszafkowe

Okapy tego typu można umieścić pod szafkami, ale pozostają widoczne.

Są kompaktowe i dyskretne, więc rozważ je, jeśli właśnie na tym Ci zależy.

2. Wyciągnij taśmę mierniczą!

Zadaniem okapu jest wyłapywanie oparów i zapachów znad płyty kuchennej i kierowanie ich w inne miejsce (więcej informacji w następnym punkcie).

Aby zwiększyć jego wydajność, należy wybrać okap, który jest przynajmniej tak szeroki, jak powierzchnia grzewcza znajdująca się pod nim. W tym przypadku większy naprawdę oznacza lepszy.

3. Rozważ okap kanałowy lub filtracyjny.

KIedy Twój okap zbierze parę i zapachy ulatniające się z płyty kuchennej, istnieją dwa podstawowe sposoby, aby się ich pozbyć. Pierwszy to przekazanie ich na zewnątrz przez szyb wentylacyjny. W ten sposób tłuszcz, zapachy i para są usuwane z Twojej kuchni poza dom.

Drugi to filtracja powietrza. Okapy filtrujące lub recyrkulacyjne posiadają filtry, przez które przepuszczane jest powietrze i które wyłapują tłuszcz oraz zapachy, zanim powietrze trafi z powrotem do kuchni. Cechują się atrakcyjną ceną i łatwo je zainstalować!

4. Znaj swoje potrzeby.

Podczas wybierania odpowiedniego okapu dla Twojej kuchni, musisz pamiętać o kilku sprawach:

Ustawienia prędkości wentylatora.

Twój okap marki Indesit oferuje wiele ustawień prędkości. Generalnie, wyższych prędkości używa się podczas gotowania, podczas gdy niższe można stosować, by pozbyć się pozostałych zapachów po zakończeniu gotowania.

Przepływ powietrza.

Przepływ powietrza mierzy się w metrach sześciennych na godzinę (m3/h).

In wyższa wartość przepływu objętościowego, tym większą ilość powietrza może przefiltrować okap.

Hałas.

Sprawdź poziom hałasu okapu, który Cię interesuje. Indesit oferuje fantastyczne okapy o niskim poziomie hałasu, jeśli ta cecha jest dla Ciebie ważna.

Światło.

Może się to wydawać oczywiste, ale dodatkowe źródło światła jest w stanie naprawdę poprawić doznania podczas gotowania. Niezależnie od tego, czy Twoja kuchnia jest jasna, czy też nie, postaraj się o okap, który posiada.

5. Wybierz kolor!

Kolor i wygląd to kluczowe elementy pięknej kuchni. Nie zapominaj o tym!

Najczęściej używane kolory okapów to biały, czarny, stalowy i szary. Są uniwersalne i łatwo można je połączyć z innymi. Możesz chcieć dodać trochę kontrastu – przykładowo, wybierając biały piekarnik, podczas gdy reszta kuchni jest w ciemnych kolorach.